Bugün 21 Şubat 2020, Cuma         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
1
14
13.463

 

İZMİR ARI YETİŞTİRME

 

İZMİR ARI FİRMALARI

 

İZMİR ARI BİRLİĞİ

 

İZMİR ARI YETİŞTİRENLER

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

İşte mucizevi şifa ürünü polenin faydaları..
16 Ekim 2016, 21:15

 

 

Prof. Dr. Banu Yücel polenin vücut direnci, fiziksel performansı ve besinlerden yararlanmayı arttırıcı etkilerinin dışında pek çok hastalığında şifası olduğunu söyledi.  Tıbbi tedavi desteği sağlayan polen ile alakalı olarak yapılan açıklama..

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Yücel, polen tüketmenin insan sağlığı için pek çok yararı olduğunu ve başta karaciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa da iyi geldiğini söyledi..

Prof. Dr. Yücel, “Araştırmalarda, polen kullanımının başta karaciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkta hasarları azalttığı tespit edilmiştir” dedi.

Prof. Dr. Banu Yücel, polen kullanmanın prostat hastalığına da iyi geldiğini söyleyerek;

“Polen kullanımı, özellikle kronik prostatit tedavisinde, prostat hücrelerinin büyümesini engellemekte, önemli iyileşme sağlamaktadır. Bu amaçla kişinin yaşına, hastalığın düzeyine bağlı olarak hekim gözetiminde tedaviye en az 3 ay süreli kürle devam edilmesi öngörülmektedir. Tedavi sonucunda prostat bezinde küçülme, lökosit sayısında azalma ve idrar akımında artma izlendiği, yapılan bilimsel araştırmalarda bildirilmiştir.” şeklinde konuştu..

Yücel, polen tüketen kişilerin  vücut direncinin artmasının yanında kan değerinin de arttığını söyledi. Gebe kadınların polen tüketmesi ile birlikte fetüs gelişimini iyileştirdiğini, ölü doğum riskini azalttığını ve ceninin sağlıklı gelişmesini sağladığını belirterek;

“Beyindeki nörotransmitterleri dengeleyerek, adrenokortikal hormon düzeyini artırması nedeniyle polen, oksijen tüketimini ve kan laktik asit konsantrasyonunu azaltmaktadır. Dağcılar, pilotlar, sporcular, poleni sağlık açısından mesleki deformasyon risklerini azaltmak amacıyla rahatlıkla tüketebilir.

Polen, insan sağlığı ve beslenmesi yönünden gerekli tüm aminoasit, vitamin, mineral ve diğer maddeleri bir denge içinde bulunduran çok değerli bir besindir. Çocuklarda büyümeyi, motor kasların gelişimini ve beyin fonksiyonlarını desteklemektedir. Polenin, insan sağlığı açısından vücut direncini, fiziksel performansı, besinlerden yararlanmayı artırıcı etkilerinin yanı sıra pek çok rahatsızlıkta tıbbi tedaviye destek sağlayıcı etkisi olduğu bilinmektedir.” dedi

Polenin günlük olarak ve kahvaltıdan önce aç karnına tüketilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Banu Yücel, günlük doz kullanımının kişiye göre değiştiğini söyleyerek;  “Genel olarak yetişkinler için 15-20 gram, 3-5 yaşındaki çocuklar için 5-10 gram, 6-12 yaşındaki çocuklar için 10-15 gram olabilir. Polen mümkünse buzdolabında, artı 4 derecede saklanmalıdır. Taze polen derin dondurucuda 1 yıla kadar saklanabilir” diye konuştu.